I D I T A R O D 

[Ajdýterod]

Závod psích spřežení napříč Aljaškou  z Anchorage do Nome

- poslední "velký závod naší doby"

 

 

Závod, který začíná každou první sobotu v březnu, má zajímavou historii:

 

V opuštěném aljašském městečku Nome na pobřeží Beringova moře byla dne 21. ledna 1925 Dr. Welchem diagnostikována epidemie záškrtu. Dr. Welch okamžitě poslal telegramy do Fairbanksu, Anchorage, Sewardu a Juneau žádající o pomoc. Jediné protizáškrtové sérum na Aljašce (300.000 jednotek) měl Dr. J. B. Beeson v železniční nemocnici v Anchorage. Problémem však bylo, jak je dostat co nejrychleji do Nome. Jediná dvě letadla, která byla tou dobou k dispozici byla ve Fairbanksu, ale ta byla rozebrána z důvodu zimních oprav a údržby. Piloti se sice nabídli, že se pokusí o let, budou-li letadla smontována, ale všeobecně se soudilo, že jedinou možností bude psí spřežení. Rozhodnout měl aljašský guvernér Scott C. Bone. Ten se rozhodl pro psí spřežení. Objednal další zásilku antitoxinu ze Seattlu, kontaktoval  Severní obchodní společnost, která disponovala zkušenými mushery (musher = ten, který řídí psí spřežení) a mohla zajistit přepravu pomocí jednotlivých týmů, a také vyburcoval armádu a její v divočině roztroušené telegrafní stanice, aby asistovaly.

 

Dne 2. února 1925 přihnal Gunner Kaassen své k smrti unavené psy na téměř vylidněnou První Avenue v Nome. Gunner Kaasen byl posledním z dvaceti musherů, kteří si zásilku předávali na trase dlouhé 1.084 km jako štafetu. Sérum tak dorazilo do Nome týden poté, co opustilo Anchorage a pouhých 127,5 hodiny od odjezdu prvního spřežení z osady Nenana.


Spřežení

 

Závod IDITAROD se jezdí jako připomínka této události. Spoustu zajímavých informací naleznete TADY.

 

Trasa závodu se v jednom úseku trochu liší podle toho, zda se jedná o sudý nebo lichý rok. Je to z ekologických důvodů. V sudých letech se jezdí tzv. severní trasa, v lichých letech tzv. trasa jižní. Letos se tedy jede právě tato jižní trasa.

 

Mapa trasy

 

Projetí celé trasy trvá nejrychlejším musherům zhruba 10 dnů, ale byly i případy, kdy její projetí trvalo přes 30 dnů.

 

Vloženo dne 12. 03. 2005

 

Zpět na seznam